Adenom hipertenzija
SLIKA 3. Adenom označeno strelicom i feokromocitom označeno vrhom strelice u desnoj nadbubrežnoj žlijezdi na MR snimkama T1 u fazi gore lijevoizvan faze gore desnoT2 dolje lijevo i T1 nakon primjene kontrastnog sredstva dolje desno Bubrezi povećaj sliku Parenhimska bolest bubrega najčešći je uzrok sekundarne arterijske hipertenzije.
Primarni aldosteronizam Connov sindrom Riječ je o hiperaldosteronizmu zbog autonomnog stvaranja ovog hormona u adrenokorteksu uslijed hiperplazije, adenoma ili karcinoma. Javlja se epizodna slabost, povišenje arterijskog tlaka i hipokalijemija.
Dijagnostika uključuje određivanje aldosterona i reninske aktivnosti u plazmi. Liječenje ovisi o uzroku: tumor se po mogućnosti uklanja, a kod hiperplazije spironolakton ili slični lijekovi mogu normalizirati arterijski tlak i suzbiti druge kliničke simptome.
- Prikaz bolesnika s primarnim hiperaldosteronizmom - wildernesshouseboston.com
- Hipertenzija - PLIVAzdravlje
- Literatura Uvod Primarni hiperaldosteronizam je skupina poremećaja u kojima je povećana produkcija aldosterona u zoni glomeruloza u kori nadbubrežne žlijezde.
Aldosteron je najmoćniji mineralokortikoid adrenokorteksa. Potiče retenciju Na i gubitak K. U bubrezima pojačava prijenos Na iz lumena distalnog tubula u epitelne stanice u zamjenu za K i H. Isto se dešava u žlijezdama slinovnicama, znojnicama, intestinalnoj sluznici i u izmjenama između stanične i vanstanične adenom hipertenzija.
Lučenje aldosterona je pod nadzorom renin—angiotenzinskog sustava te, nešto manje, ACTH. Renin, proteolitički enzim, stvara se i sprema u jukstaglomerulskim stanicama bubrega. Smanjenje volumena krvi i protoka kroz aferentne arteriole bubrega potiče lučenje renina.
Ovaj enzim od angiotenzinogena iz jetre odcjepljuje angiotenzin I, kojega ACE pretvara u angiotenzin II, a ovaj uz vazokonstrikcijske učinke izaziva lučenje aldosterona, a u znatno manjoj mjeri i kortizola te deoksikortikosterona. Zadržavanje Na i vode posredovano aldosteronom povećava volumen krvi i smanjuje lučenje renina.
Primarni aldosteronizam je posljedica adenoma stanica zone glomeruloze, obično jednostranog, a rjeđe karcinoma ili hiperplazije. Takvi su adenomi u djece ekstremno rijetki pa je u toj dobi aldosteronizam mahom posljedica karcinoma ili hiperplazije. Pri hiperplaziji, koja je češća u starijih muškaraca, hiperaktivne su obje žlijezde adenom hipertenzija ne nalazi se adenom.
Ista se klinička slika zna javiti i uz kongenitalnu adrenalnu hiperplaziju zbog manjka 11 β—hidroksilaze te uz dominantno nasljedni hiperaldosteronizam osjetljiv na deksametazon. Klinička slika i dijagnoza Javljaju se hipernatrijemija, hipervolemija i hipokalijemička alkaloza s periodima malaksalosti, parestezija, prolaznih kljenuti i tetanije.
KAKO LIJEČITI VISOK KRVNI PRITISAK? Prof. dr Mihajlović
Često se nalazi dijastolička hipertenzija i hipokalijemička nefropatija s poliurijom i polidipsijom. Nerijetko jedini simptom predstavlja blaga do umjerena hipertenzija. Edemi su rijetki.
Sumnju pobuđuje hipertenzija s hipokalijemijom. Tada se izvode pretrage na razinu aldosterona i reninsku aktivnost u plazmi PRA. Idealno se te pretrage vrše kad ispitanik 4—6 tjedana ne uzima lijekove koji remete renin—angiotenzinski sustav npr.
- MSD priručnik dijagnostike i terapije: Primarni aldosteronizam
- Hipertenzija 1- 2 žlice
PRA se obično mjeri u jutro, u ležećem stavu.